Blog

Muzykoterapia jako sposób utrzymania swojego zdrowia w harmonii

Nie ma chyba na świecie osoby, która nie słuchałaby muzyki. Być może dlatego muzyce od wieków przypisuje się właściwości terapeutyczne. Jako środek leczniczy została bowiem doceniona już w starożytności, stopniowo zaczęła uzupełniać medycynę konwencjonalną, a leczenie za jej pomocą staje się coraz popularniejszą formą terapii.

Czym jest muzykoterapia?

Jak sama nazwa wskazuje to terapia za pomocą muzyki. Wykorzystuje ona wpływ ułożonych w sekwencje dźwięków na psychiczną i somatyczną sferę organizmu ludzkiego. Fale dźwiękowe przenikają ciało, a w jego komórkach dochodzi do wibracji. Jest to możliwe, gdyż nasz organizm w przeważającej części wypełniony jest wodą. Ta z kolei jest doskonałym przekaźnikiem fal dźwiękowych. Wibracja przenoszona jest poprzez nasze tkanki i sprawia, że nasze ciało staje się specyficznym instrumentem muzycznym. Mówiąc metaforycznie – gra każdy narząd, komórka i tkanka.

Kiedy jest pomocna?

Muzykoterapia stosowana jest w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych i schorzeń psychicznych. Daje ukojenie w wielu dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia, jak na przykład bóle narządów wewnętrznych, stawów, kręgosłupa, a także bóle głowy i migreny. Terapia muzyką doskonale sprawdza się u osób z obniżonym libido, z otyłością, w stanach chronicznego stresu lub zmęczenia, jak również u osób cierpiących na bezsenność czy depresję. Ponieważ zapobiega atakom paniki wykorzystywana jest też do leczenia nerwic. Dodatkowo, leczenie muzyką może uzupełniać fizjoterapię, kinezyterapię i rekreację.