Blog

Homeopatia – leczenie całego organizmu

Leczeniem konkretnych chorób zajmują się specjaliści: dermatolog, okulista czy laryngolog. Homeopatia natomiast jest leczeniem człowieka w całości, a więc zarówno jego ciała jak i umysłu. W myśl jej zasady nie chorują nerki, płuca, serce czy stawy – choruje cały organizm. Dolegliwości wynikają bowiem z zaburzeń naturalnej równowagi całego organizmu, a poszczególne choroby to zewnętrzne objawy.

Co to jest homeopatia?

Homeopatia została stworzona przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Jej nazwa wywodzi się od greckich słów – „homois”, co znaczy podobny, i „pathos”, czyli cierpienie. Jest kompletnym systemem leczniczym, który opiera się na zasadzie podobieństwa – podobne leczy podobne. Znaczy to, że ta sama substancja aktywna podana w dużych dawkach wywołuje u człowieka zdrowego objawy choroby, zaś podana w minimalnych dawkach może tę chorobę wyleczyć. Homeopatia ma na celu pobudzenie organizmu do uzyskania naturalnej, wewnętrznej równowagi. Może być stosowana jako jedyna terapia lub jako uzupełnienie konwencjonalnego leczenia. Jest to integralna część medycyny, uznana przez Światową Organizację Zdrowia oraz kraje Unii Europejskiej. Homeopatię bardzo często myli się z ziołolecznictwem. Jest to błędne myślenie, gdyż opiera się ona na stosowaniu rożnych substancji naturalnych – nie tylko ziół, ale też minerałów i surowców pochodzenia zwierzęcego.

Dla kogo?

Z leczenia homeopatycznego mogą korzystać dzieci, dorośli i osoby starsze. Leki są bowiem bardzo bezpieczne i nie uzależniają. Brak jest również jakichkolwiek przeciwwskazań do ich stosowania. Homeopatia zalecana jest zarówno w dolegliwościach codziennych, jak też jako profilaktyka lub środek wspomagający leczenie konwencjonalne.