Blog

Detoksykacja – klucz do zdrowia i urody

Dzisiejsze czasy spowodowały, że nasz organizm jest wręcz przeładowany szkodliwymi substancjami. Bez pomocy, nie jest on w stanie ich przetworzyć, ani wydalić. Toksyny dostają się przez pokarm, napoje, a nawet przez wdychane powietrze czy stresogenny tryb życia. Gdy czujemy się zmęczeni i drażliwi, dokuczają nam zaburzenia trawienia, zaparcia i wzdęcia, a nasza waga wciąż wzrasta to znak, że organizm potrzebuje oczyszczenia.

Czym jest detoksykacja?

To proces polegający na odtruwaniu organizmu – usuwaniu z niego szkodliwych toksyn i nagromadzonych zanieczyszczeń. Zazwyczaj wyróżnia się detoksykację profilaktyczną, oraz tą, która jest pierwszym krokiem w walce z nałogiem lub częścią procesu leczenia osób uzależnionych (od alkoholu czy narkotyków). Podczas detoksykacji wydalane są szkodliwe substancje, pasożyty i metale ciężkie, dzięki czemu oczyszcza się jelito grube, wątroba i krew. Coraz częściej organizowane są kilkudniowe turnusy detoksykacyjne, które oferują oczyszczanie holistyczne.

Jak stwierdzić, czy detoksykacja jest skuteczna?

Dla wielu może to być zaskakujące, ale wyznacznikiem jest w tym przypadku nasz język. Jest jakby lustrem układu trawiennego. Czysty, różowy język wskazuje na czyste organy trawienne, a jakikolwiek nalot świadczy o zanieczyszczeniu tychże organów. Nalot żółtawy lub zielonkawy wskazuje na zaburzenia przemiany materii. Zabarwienie brązowo-czarne świadczy o zaburzeniach ruchu natrawiennego pokarmu i jego rozkład. Natomiast biały nalot sygnalizuje nagromadzenie toksyn w organizmie. Jeśli najwięcej nalotu obserwujemy u nasady języka, to znak, że toksyny nagromadziły się w jelicie grubym, jeśli na środkowej części – w obszarze żołądka, trzustki i jelita cienkiego, a jeśli biały nalot pokrywa cały język, to dolegliwością są przewlekłe zaburzenia trawienne. Nalot utrzymujący się przez krótki czas zniknie samoistnie po wyleczeniu choroby. Jednak przewlekły nalot można usunąć tylko po kilku miesiącach prawidłowego odżywiania, dopiero po wyleczeniu choroby. A zatem, jeśli nasz język nie potwierdza czystości naszego organizmu warto zapisać się na detoksykację.