Blog

Czym się dokładnie zajmuje okulista ze Skoczowa?

Do podstawowych zadań okulistów zaliczyć należy przede wszystkim diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę chorób aparatu ochronnego oka, dróg łzowych oraz gałki ocznej u wszystkich pacjentów. Okulista ze Skoczowahttp://alfamedycyna.pl/skoczow/poradnie/poradnia-okulistyczna/ – jednak nie zajmuje się wyłącznie diagnostyką i leczeniem zachowawczym. Znaczna część lekarzy tej specjalności specjalizuje się również w zabiegach operacyjnych, które należą do wyjątkowo skomplikowanych z racji posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności mikrochirurgicznych. Z czym najczęściej musi się zmierzyć każdy okulista i jak wygląda badanie okulistyczne?

Badanie okulistyczne w praktyce

Badanie okulistyczne jest niezwykle specjalistycznym badaniem, które to wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju sprzętu, bogatej wiedzy i umiejętności nabywanych dosłownie latami. Kluczowe dla każdego specjalisty okazuje się umiejętne korzystnie z instrumentarium okulistycznego, aby maksymalnie podnieść efektywność oceny lekarskiej.

Podstawowym badaniem okulistycznym jest badanie w lampie szczelinowej i ocena ostrości wzroku. Zanim jednak do nich dojdzie, konieczne okazuje się przeprowadzenie wywiadu z pacjentem na temat istniejących dolegliwości zdrowotnych, problemów z widzeniem, czasu ich występowania oraz charakteru.

Po przeprowadzeniu wywiadu pacjent umieszcza swoją głowę na odpowiednim wysięgniku i kieruje swój wzrok na prawe albo lewe ucho badającego. Lekarz w tym czasie patrzy na gałkę oczną przy użyciu lampy szczelinowej. Jest to specjalny mikroskop, który kieruje wiązkę światła na gałkę oczną i okolicę. Za jej pomocą można oceniać rogówkę, komorę przednią oka, tęczówkę, spojówki, rzęsy oraz soczewkę.

Dalszą częścią badania jest naturalnie rozszerzenie źrenicy pacjenta i za pomocą tzw. soczewki Volka oglądanie dna oka. W ocenie bierze się pod uwagę wygląd siatkówki, morfologię naczyń, plamki oraz tarczy nerwu wzrokowego. Po przeprowadzeniu tychże badań przechodzi się następnie do oceny ostrości widzenia.

Ocena ostrości widzenia

Każdy okulista Skoczów dysponuje specjalnym zestawem tablic (analogowych lub cyfrowych) do oceny ostrości wzroku. Ocena ta jest wykonywana z odpowiedniej odległości poprzez wyświetlanie pacjentowi określonej wielkości znaków. Ma on je rozpoznawać i podać moment, kiedy już ich nie widzi. Na tej podstawie ocenia się ostrość widzenia w odpowiedniej skali ułamkowej. Do określenia wady refrakcji stosuje się badanie autorefraktometrem – okulista ocenia w nim wadę układu optycznego, podczas gdy pacjent patrzy w aparat. Obserwuje tam zmiany ostrości obiektu docelowego. Na podstawie tego wyniku dobiera on odpowiednie szkła. Gdy po ich dobraniu pacjent przeczyta poprawnie wszystkie znaki, możliwe jest określenie wielkości wady.

Ponadto okulista Skoczów stosuje również dodatkowe testy widzenia. Są to testy widzenia barwnego, tzw. tablice Ishihary, test Anslera, badanie kontrastu widzenia. Przy zezowaniu stosuje się inne testy obrazkowe jak choćby tzw. test muchy.

Badania dodatkowe

Badania dodatkowe wykonywane są z użyciem różnych specjalistycznych sprzętów. Należy do nich zaliczyć:

– Tonometria: badanie ciśnienia śródgałkowego,
– OCT: tomografia dna oka,
– test Schirmera: ocena wydzielania łez,
– USG: ocena dna oka, soczewki i oczodołu,
– badania neurofizjologiczne: ocena przewodzenia w nerwie wzrokowym,
– angiografia fluoresceinowa: ocena unaczynienia dna oka.

Są to tylko niektóre dodatkowe badania, które wykonuje okulista Skoczów. Diagnostyka okulistyczna jest bardzo rozbudowana i niesamowicie interesująca dla wszystkich odwiedzających gabinet okulistyczny.