Blog

Botox – jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej

Botox przebojem wdarł się do gabinetów medycyny estetycznej. Wszystko dzięki jego cudownym właściwościom pozwalającym na tymczasową eliminację zmarszczek mimicznych. Obecnie powszechnie używany jest na całym świecie, także w Polsce ciężko nie spotkać gabinetu medycyny estetycznej, w którym nie wykonywałoby się tego zabiegu.

Medycyna estetyczna – co to jest?

Medycyna estetyczna nie zajmuje się niczym innym jak profilaktyką starzenia się skóry, także zmianami skórnymi, a także (a nawet przede wszystkim) zabiegami, które mają spowolnić ten proces. Zabiegi medycyny estetycznej są przede wszystkim nie inwazyjne (nie mylić z chirurgią plastyczną), mają za zadanie odmłodzić skórę, pozbyć się przebarwień, poprawić ją wizualnie. Głównie usuwa się zmarszczki, rozstępy, blizny lub trądzik. Bardzo ważne jest, aby zabiegi były wykonywane przez specjalistę lekarza z zakresu medycyny estetycznej.

Czym jest botox, czemu zawdzięcza popularność?

Botox to nie to samo co botoks. Botox to nazwa handlowa produktu, toksyny botulinowej, która produkowana jest przez beztlenowe bakterie clostridium botulinum. Jad kiełbasiany jest silnie trujący dla człowieka, lecz stosowany w niewielkich ilościach powoduje blokowanie przekaźników nerwowych w okolicach mięśni odpowiedzialnych za naszą mimikę. Efekty stosowania botoksu odkryto przypadkowo, po seriach testów bardzo szybko okazało się, że nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych dla całego organizmu, poza miejscowym przerwaniu połączeń nerwowych.

Skuteczne usunięcie zmarszczek mimicznych

Działanie botoxu polegające na miejscowym przerwaniu połączeń nerwowych pozwala na skuteczne usunięcie zmarszczek na czole, w okolicach ust, w obrębie oczu. Toksyna może być również stosowana na szyi. Zabieg polega na wstrzyknięciu igłą pod skórę niewielkie ilości toksyny, skuteczność zabiegu i ewentualnych skutków ubocznych zależy od precyzji lekarza wykonującego zabieg. Niewłaściwie wykonany może spowodować, że „znieczulone” zostaną dodatkowe partie mięśni. Skutki zabiegu utrzymują się do 6 miesięcy po czym zabieg należy powtórzyć.

Warto korzystać doświadczonych gabinetów medycyny estetycznej takich jak http://www.sanati.pl/ w Olsztynie wykonujących zabiegi botoxem. Tylko wówczas możemy mieć pewność poprawnego wykonania zabiegu i maksymalnie długiego utrzymania się efektów botoxu.